Štěstěnky z Mléčné dráhy

Štěstěnky z Mléčné dráhy

Štěstěnky z Mléčné dráhy

384 stran, 11 fotografických vyobrazení v textu, pevná vazba (tvrdé desky, lamino...

Vaše cena: 250,00 Kč

Štěstěnky z Mléčné dráhy (PRO KNIHOVNY A ŠKOLY)

Štěstěnky z Mléčné dráhy (PRO KNIHOVNY A ŠKOLY)

KNIHOVNÁM A ŠKOLÁM NABÍZÍM KNIHU SE SLEVOU 50,-Kč - PLATBA FAKTUROU - BEZ POŠTOVNÉHO...

Vaše cena: 250,00 Kč 190,00 Kč

Kniha o cestě za ztracenou fascinací životem.
Poeticko-dramatická zpověď muže, který se vydává nalézt svou dětskou duši a na této cestě se dostává do mnoha vážných i humorných situací, které mu pomáhají odkrýt tajemství životní role člověka i celého lidstva.

RECENZE

 

Lubomír Müller: Štěstěnky z Mléčné dráhy

26. 12. 2015

Podle názvu nové knihy Lubomíra Müllera a podle jeho dřívějších próz se dalo očekávat, že štěstěnky jsou ženy oblažující štěstím, leč hned v úvodu jsme vyvedeni z omylu a stejně překvapující a původní je celý román. Müller se v něm v dramaticky vystavěném textu svěřuje s poznáním, k němuž za celý život dospěl. Tím se dílo shoduje s dosavadními pracemi (kde zejména ve Schodech do nebeského pokoje a v Obětech milostného nerozumu reflektoval životní zkušenosti dospívajících), ale také se od nich liší – jde o životní zkušenost už dozrálého muže i myslitele. Zamýšlí se nad smyslem života současníků, kteří všechno mají, a přesto jsou nespokojení a nešťastní.

Tyto myšlenky nám sděluje jako soubor epizod zažitých při své cestě po vlastech českých, na niž se vydal, aby hledal štěstí, jehož po svém soudu kdoví proč nedosáhl. Autor – vypravěč se tu ztotožňuje s hlavní postavou – poutníkem, neboť (až na jednu výjimku) vypráví v první osobě a líčí jeho zážitky jako svoje vlastní, a tím dodává výpovědi autentičnost. 

Na téma pouti jsou jako korálky navlečeny jednotlivé příhody, jež se v závěru skládají v pointu myšlenkovou i dramatickou. Müller zde rozvíjí svoji charakteristickou poetiku balancující na hranici reality a fantazie, šílenství a rozumu, vize, resp. snu a skutečnosti, mystifikace a realismu. Tento tanec na ostří nože mezi nenormálností a normálností je umožněn do nejmenších detailů propracovaným realistickým líčením včetně mluvy hrdinů.

Myslím, že účelem takové stavby není pouhý moment napětí, ale hlubší sdělení – Müller se pokouší navodit ve čtenáři pocit, že zázraky a neuvěřitelné věci se dějí a že zde rozum selhává. Zároveň tím chce dát zprávu o věcech mezi nebem a zemí. Ale když mu čtenář uvěří, vzápětí jej uzemní racionálním vysvětlením, aby si s ním tak pohrával znovu a znovu, jako si svět, život, realita pohrávají s námi.

Tolik o smyslu kompozice. Co se týče výstavby úvahy o hledání cesty ke štěstí, prochází Müller se čtenářem různé lidské osudy, „případové studie“, aby jimi všestranně osvětlil celou problematiku. Myšlenkový výtěžek knihy pak shrnuje v závěru. Pokud se čtenář nechá Müllerem vést, dojde s ním k pochopení, že ani tak nezáleží na tom, co má, jako na tom, co si zvolí – zda dobro, či zlo, všímavost, či lhostejnost, spokojenost, či nespokojenost, štěstí, nebo neštěstí. Že „život nám nabídne svou lásku, když mu nabídneme tu naši“.

A tak mne napadlo, když nám Müller nabídl svůj text, že jej nabídnu dál, širší čtenářské rodině. Určitě si to svou opravdovostí zaslouží.

Vilém Kmuníček, literární historik, kritik a spisovatel

http://vilemkmunicek.sweb.cz/

Vyhledávání

Kontakt

Vydavatelství Lubomír Müller 603 777 410

Můžete si poslechnout krátkou čtenou ukázku z knihy doprovázenou mými fotografiemi.

NÁZOR ČTENÁŘKY

(Facebook, 6.1. 2016)

Kniha ŠTĚSTĚNKY Z MLÉČNÉ DRÁHY je naprosto skvělá... hluboká... zcela jistě si každý v ní "najde" místo, kdy si pomyslí "to je přesně to, co jsem prožil/a, cítil/a" ... Když jsem domlouvala dodání knihy do Chodského knihkupectví v Domažlicích, tak mě paní majitelka požádala, abych jí v krátkosti pověděla děj knihy.... No a ze mě vyhrklo "je to český POUTNÍK"
ANO ANO, tím myslím Paola Coelha..... Jak pravil Santiago v Alchymistovi „...na světě existuje řeč, které rozumějí všichni... řeč nadšení, věcí dělaných s láskou a s chutí kvůli něčemu, po čem se touží nebo v co se věří..."
NEJsilnější setkání, která se v knize dějí - nejsilnější ze všech - bylo pro mě setkání se psem Yorkim.

MARTINA PŘIBKOVÁ